09 Şubat 2023 06:49 şimdiki zaman

Doğanın içinde, kuş cıvıltılarıyla birlikte yemyeşil bir güne uyanmaya ne dersiniz? Çanakkale ve Balıkesir arasında geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Kaz Dağları, Biga Yarımadası bölgesindeki en yüksek zirveyi de içeren bir sıradağı kapsıyor.

İda Dağı olarak da bilinen Kaz Dağları, Yunan mitolojisinde birçok efsaneye konu olmuş. Bilinen tarihi M.Ö. 2000’lere dayanan bu doğa harikası yer, kendine has bitki türleri ile zengin bir floraya ve kırmızı benekli alabalık gibi sadece orada yaşayan canlıları içeren faunaya sahip. Marmara ve Ege bölgeleri sınırları içinde bulunan Kaz Dağları, Çanakkale ve Balıkesir arasında geniş bir alanı kaplıyor. Dağların içinde görülecek birçok tepe ve tarihi eserin yanı sıra doğasıyla meşhur Kazdağı Milli Parkı bulunmaktadır.

Yemyeşil Bir Yolculuk

Yeşilyurt Köyü: Kazdağları’nda Gizli Cennet

Türkiye’nin değil dünyanın havadaki oksijen oranının en yoğun olduğu ikinci yerdir. Yüzyıllardır, taş işçiliğinin en güzel örnekleri bu gölgede verilir. Mitolojide, ilk güzellik yarışmasının Yeşilyurt Köyü’nde yapıldığı söylenir. Yeşilyurt Köyü’nün ve Kaz Dağları’nın iklimi genellikle Ege ve Akdeniz ikliminin özelliklerini taşır. Havasının ise solunum yollarından tutunda pek çok farklı hastalığa iyi geldiği söylenir. Eski adı Büyük Çetmi olan Çanakkale'nin Yeşilyurt Köyü'nün 700 yıllık bir geçmişi olduğu sanılmaktadır. Yüzyıllar boyu Rumlar ve Türklerin birlikte yaşadıkları köy, taş evleri, Arnavut kaldırımı sokakları, geniş köy meydanı, tarihi cami ve çevresindeki zeytinlikleri, çam ormanları, mezarlığındaki servileri ve çeşit çeşit meyve ağaçlarıyla bir Ege ve Akdeniz havası sunar. Rum nüfus 1924 yılındaki mübadele ile köyü terk ederek Yunanistan’a göçmüş, yerine Yunanistan’dan gelen Türkler yerleşmiştir. Denizden 2,5 km, Çanakkale Yolu’ndan 500 metre içerdeki Yeşilyurt Köyü, dağ ve deniz havasının birlikte yaşanabileceği ender yerlerden biridir.
Yeşilyurt Köyü: Kazdağları’nda Gizli Cennet Yeşilyurt Köyü: Kazdağları’nda Gizli Cennet Yeşilyurt Köyü: Kazdağları’nda Gizli Cennet